ENG

Warsztaty w Trójmieście

27.05.2016
AA

W dniach 12-15 maja 2016 r. zespoły reprezentujące 10 UTW biorących udział w tegorocznej edycji projektu „UTW dla społeczności” spotkały się w Gdyni w ramach cyklu warsztatowego, wspomagającego proces tworzenia sekcji wolontariatu i działań społecznych w strukturach UTW. W czasie intensywnego spotkania uczestnicy wzięli udział w zajęciach oraz wizytach studyjnych w organizacjach i instytucjach, które realizują projekty seniorskie i pracują z wolontariuszami-seniorami.

Podczas warsztatów zespoły z poszczególnych UTW prezentowały swoje grupy wolontariatu i działań społecznych, wymieniały się doświadczeniami, omawiały sukcesy i problemy związane z pierwszymi działaniami grup i plany na najbliższe miesiące. Ponadto wszyscy uczestnicy wzięli udział w spotkaniach prezentujących działalność i projekty organizacji pozarządowych i instytucji, które mogą być przykładem dobrej praktyki, wzorem czy inspiracją w ich pracy.

utw_gdynia2016_1_wydarzenia

Uczestnicy warsztatów prowadzeni przez wolontariuszkę-seniorkę zwiedzili Muzeum Emigracji w Gdyni i spotkali się z animatorką projektu „Szanowni Państwo i Miasto” realizowanego we współpracy z Muzeum w ramach konkursu „Seniorzy w Akcji”, wzięli udział w prezentacji działań gdyńskiego Laboratorium Innowacji Społecznych, zapoznali się z działaniami gdańskiego Regionalnego Centrum Wolontariatu, które między innymi organizuje wolontariat w przestrzeni miejskiej, spotkali się z uczestniczkami projektu „Stocznia jest kobietą”, poznali działalność Pomorskiej Szkoły Wolontariatu Opiekuńczego oraz animatorek z Fundacji Nadaktywni, które realizowały między innymi projekt „Manual Factory – dzierganie z sercem” wspierany w konkursie „Seniorzy w Akcji”.

utw_gdynia2016_2_wydarzenia

Projekt „UTW dla społeczności” realizowany jest w ramach programu PAFW „Uniwersytety Trzeciego Wieku” od 2013 roku, a jego celem jest wsparcie merytoryczne UTW, które chcą aktywnie działać na rzecz swoich społeczności lokalnych, zwłaszcza w oparciu o wolontariat. W każdej edycji bierze udział 10 UTW. W bieżącej, trzeciej edycji projektu w tworzeniu sekcji wolontariatu i działań społecznych wspieramy UTW z Giżycka, Starogardu Gdańskiego, Łodzi, Żar, Ryk, Międzychodu, Szklarskiej Poręby, Wodzisławia Śląskiego, Przemyśla i Łańcuta.

Tekst: Katarzyna Świątkiewicz, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Zdjęcia: Zofia Bobrowska