ENG

Targowisko Pomysłów – II Zjazd V edycji “UTW dla społeczności”

08.02.2018
AA

Targowisko Pomysłów to 6 wyjątkowych projektów zrealizowanych w poprzednich edycjach programów “UTW dla społeczności” i “Seniorzy w Akcji”. Uczestnicy i uczestniczki V edycji “UTW dla społeczności” mieli okazję poznać twórczynie tych projektów, dopytać się o szczegóły i zainspirować do przyszłych działań.

POMYSŁ: SPORT/REKREACJA/AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA 

„Nordic Walking dla seniora – Wyrusz razem z nami” – jędrzejowska grupa wolontariatu zaczęła od diagnozy potrzeb seniorów w swojej miejscowości. Wyniki pokazały, że najbardziej doskwiera im samotność. Postanowiły temu zaradzić poprzez wspólne spacery, do których zachętą stały się kijki nordic walking. W przeciągu kilku miesięcy udało się im wyciągnąć ok. 70 osób na regularne wyjścia w plener. Nordic Walking to tylko pretekst by nawiązać relacje, powiększyć grono wolontariuszy i ruszyć z kolejnymi działaniami.

KPacholak__MG_3071

POMYSŁ: RĘKODZIEŁO/AKTYWIZACJA SPOŁECZNOŚCI

„Zdolna Orunia” – Lucyna wraz z młodszą animatorką zorganizowały w ramach konkursu „Seniorzy w akcji” szereg działań animacyjnych włączających mieszkańców gdańskiej dzielnicy Orunia. Ich głównym celem było pokazanie, że pasja każdego z mieszkańców może być ciekawym narzędziem nawiązywania relacji z innymi. Pasje, hobby mieszkańców stały się pretekstem do wspólnych spotkań i wzajemnego uczenia się nowych umiejętności, od dziergania po fotografię.

KPacholak__MG_3030

POMYSŁ: NOWE TECHNOLOGIE/DZIAŁANIA MIĘDZYPOKOLENIOWE

„Bajki słuchajki” – Joanna z racji swojego zawodu (elektronik) od zawsze interesowała się nowoczesnymi technologiami – nawet teraz, gdy jest na emeryturze, stara się podnosić swoją wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. W bibliotece w Rybniku, w ramach programu „Seniorzy w akcji” stworzyła i poprowadziła projekt „Bajki słuchajki” w ramach którego seniorzy nagrali dla najmłodszych bajki edukacyjne i terapeutyczne.

KPacholak__MG_3139

POMYSŁ: KUCHNIA/PRACA Z DZIEĆMI 

„Gotowanie z babcią” – wolontariuszki z Wodzisławia Śląskiego przygotowały szereg warsztatów kulinarnych dla dzieci z placówki wsparcia dziennego „Dziupla”. Ich głównym celem było zbudowanie relacji międzypokoleniowej przy wspólnym gotowaniu i pokazanie prostych sposobów na przygotowanie zdrowego posiłku. To jedno z wielu działań, dzięki którym udaje im się odpowiadać na potrzebę budowania relacji międzypokoleniowych.

KPacholak__MG_3067

POMYSŁ: KULTURA/RĘKODZIEŁO/PRACA Z SENIORAMI 

„Pokolenia z Przytupem” – Marta interesuje się muzyką i tańcem flamenco, te pasje przekazuje innym podczas warsztatów międzypokoleniowych. Rozpoczęła od nauki tańca flamenco dla grupy międzypokoleniowej. Wraz z nią ruszyła do Domu Seniora by zarażać pasją do poznawania innych kultur osoby starsze, dla których wyjazd do Andaluzji i innych zakątków świata stanowi nie lada wyzwanie. Dzięki jej działaniom jest to możliwe w inny sposób.

KPacholak__MG_3027

POMYSŁ: PRACA Z DZIEĆMI/DZIAŁANIA MIĘDZYPOKOLENIOWE 

„Trzeci Wiek z jedynką na piątkę !” – chrzanowska grupa wolontariatu nawiązała kontakt z miejscową szkoła i postanowiła zbudować stałą relację z tamtejszymi uczniami i ich rodzicami. Zorganizowali szereg spotkań, wycieczek i warsztatów międzypokoleniowych m.in. dotyczących tradycji ludowych. Ich współpraca ze szkoła wciąż się rozwija, obecnie pracują nad wspólnym przedstawieniem teatralnym.

KPacholak__MG_3115